• Integracja

• Oddział integracyjny funkcjonuje w naszej placówce od 01.09.2006r. Grupa integracyjna liczy max 20 dzieci, w tym do 5 dzieci niepełnosprawnych. Do oddziału integracyjnego przyjmowane są dzieci z następujący zburzeniami:

• upośledzone w stopniu lekkim,
            • z przewlekłymi chorobami somatycznymi i metabolicznymi,
            • niepełnosprawne ruchowo (bez konieczności używania wózków), w tym z afazją,
            • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera
            • z zaburzeniami rozwojowymi,
            • niedowidzące i niedosłyszące.
          • Wspólna nauka i zabawa

• Integracja prowadzona jest jako działanie planowe, spontaniczne, okazjonalne.

• Dzieci zdrowe uczone są - życzliwości, szacunku i tolerancji w stosunku do niepełnosprawnych kolegów, wdrażane do wspólnej zabawy, pomagania  w czynnościach samoobsługowych oraz w razie potrzeby.
            • Dzieci niepełnosprawne - mogą się wspólnie bawić i uczyć z rówieśnikami, podejmować różnorodne działania, naśladując kolegów, uczestniczyć w życiu grupy i przedszkola.

Każde wykonuje różne czynności na miarę swoich możliwości  i nie ukrywa, że coś się nie udaje. Dzieci zdrowe umieją dostrzegać w swoich kolegach indywidualne cechy, zdolności, pozytywne zachowania i naturalnie włączyć je do zabawy.

Wspólne przeżycia wpływają korzystnie na rozwój emocjonalno–społeczny dzieci, pobudzają do rozwiązywania problemów, sprzyjają rozwojowi intelektualnemu  dzieci zdrowych jak i niepełnosprawnych.

• Jesteśmy Razem

W grupie integracyjnej realizowany jest autorski Program wychowawczo - terapeutyczno - dydaktyczny „Jesteśmy Razem”, który zorientowany jest na osobę wychowanka i jego rozwój.

Głównym założeniem programu jest nabycie przez dzieci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi jak najwyższego na miarę ich możliwości poziomu sprawności, umiejętności, a także wiedzy niezbędnej do funkcjonowania w środowisku i do nauki w szkole. Program kładzie nacisk na to, aby każdemu dziecku niepełnosprawnemu stworzyć takie warunki do zabawy, nauki i pracy, w ramach których w sposób najbardziej przystępny zdobędzie potrzebne do rozwoju i życia doświadczenia w sferze emocjonalnej, społecznej, poznawczej i ruchowej. W przedszkolu i w środowisku podejmujemy działania promujące osiągnięcia  "dzieci sprawnych inaczej" oraz zapobiegające dyskryminacji.

Dzieci niepełnosprawne intelektualnie uczestniczą w życiu grupy i we wszystkich wydarzeniach w placówce.